September – mesec Alzheimerjeve bolezni
Mesec september že nekaj let poteka v znamenju obeleževanja Alzheimerjeve bolezni, 21. septembra pa je izbran za svetovni dan te bolezni.
Kaj je demenca?
S podaljševanjem življenjske dobe je vse večja tudi pojavnost demence oz. njene najpogostejše vrste, Alzheimerjeve bolezni. Gre za napredujoče bolezensko stanje, ki ovira vsakodnevno delovanje posameznika. Zanj je značilen predvsem upad možganskih sposobnosti, ki se kažejo kot težave s spominom, mišljenjem, razumevanjem, govorom in nekaterimi drugimi pomembnimi funkcijami. Pojavijo se lahko tudi težave pri vsakodnevnih opravilih, težave pri orientaciji in čustvene, osebnostne in vedenjske spremembe. Posameznik se lahko začne izogibati družbi. Demenca, ki naj bi bila že peti najpogostejši vzrok za smrt na svetu, je danes velik javnozdravstveni problem. Pomembno pa vpliva predvsem na bolnika in njegove svojce, saj s sabo pogosto prinese zdravstvene, socialne, čustvene ali finančne izzive.
Kaj lahko storimo sami?
V boju proti demenci pa lahko veliko storimo sami. Z zdravim načinom življenja pomembno zmanjšamo tveganje za nastanek demence ali upočasnimo razvoj te bolezni. Ključno je, da poskrbimo za redno telesno vadbo in zdravo prehrano, pa tudi umsko dejavnost. Priporočljivo je, da se, ne glede na starost, poskušamo naučiti česa novega, npr. novega jezika, da beremo (knjige ali revije), rešujemo križanke in vadimo natančno opazovanje naše okolice. Zelo sta pomembni tudi sprostitev in skrb za dovolj kakovostnega spanja. Kot preventiva pa je dobrodošlo tudi aktivno družabno življenje, ki ga lahko spodbujamo z aktivnostjo v različnih klubih in izobraževalnih skupinah ter z druženji.
Podpora in informiranje
Da bi se bližnji obolelega za demenco lažje spoprijeli s hitrimi in raznolikimi spremembami, Zdravstveni dom Slovenj Gradec organizira aktivnosti za ozaveščanje in podporo. V okviru uspešnega sodelovanja s Center Andeški hram v Slovenj Gradcu redno, in sicer vsak prvi četrtek v mesecu, tam pripravljamo brezplačne posvete o demenci. Pogovori s strokovnjaki iz zdravstvenega doma potekajo v sproščenem vzdušju in so usmerjeni predvsem na individualna vprašanja in potrebe obiskovalcev.
Stojnici in predavanji
Ob svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni pripravljamo različne aktivnosti.
18. 9. 2024 lahko med 8. in 10. uro pred centrom Lopan v Mislinji obiščete stojnico o demenci, v Lopanu pa bo ob 9. uri o demenci predavala Nika Lušnic, dr. med., specializantka družinske medicine.
V Slovenj Gradcu se bomo o demenci pogovarjali 23. 9. 2024. Med 9. in 11. uro bo pred zdravstvenim domom organizirana stojnica, Nika Lušnic, dr. med., specializantka družinske medicine, pa bo o demenci v zdravstvenem domu predavala ob 14. uri.
Vabljeni vsi, ki vas ta tema zanima ali bi želeli s preventivnimi ukrepi preprečiti ali odložiti pojav demence.
Termini za izvajanje posvetovalnic v lokalnih skupnostih v letu 2024:
vsako 1. in 3. sredo v VGC Andeški hram (od 8.30 do 9.30)
INDIVIDUALNI POSVETI
Individualni posveti s strokovnimi sodelavkami CKZ v prostorih CKZ (po predhodnem telefonskem dogovoru na številko 030 662 126):
vsak delovni dan | med 7. in 14. uro |